سیستم اعلام حریق متعارف

پیشرفت در فناوری تاثیر چشمگیری در کاهش هزینه‌های راه‌اندازی سیستم‌های حفاظتی داشته است. تفاوت اصلی بین سیستم اعلام حریق متعارف و هوشمند این است که با سیستم های اعلام حریق هوشمند میتوان دقیقا مشخص کرد که کدام دستگاه فعال شده است. سیستم های متعارف قادر به ارائه جزئیات دقیق رویداد نیستند. با توجه به اینکه سیستم اعلام حرق متعارف کانونشنال برای پروژه‌های کوچک مقرون به صرفه است، اغلب افراد این نوع سیستم را به سیستم‌های قدیمی ترجیح میدهند. سیستم اعلام حریق متعارف باید به صورت دورهای مورد ارزیابی و بررسی قرار بگیرد تا در صورت نقص در عملکرد، به سرعت تعمیر شده و نقص برطرف شود. این سیستم در مناطق به صورت زون بندی شده به کار میرود. هر منطقه دارای یک زون مجزا است و ارتباط میان زون‌ها از طریق کنترل پنل انجام می‌شود. سیستم اعلام حریق متعارف کانونشنال دارای سه حالت آماده به کار، خطا و هشدار آتش سوزی است و از تشخیص درست و بدون خطا از سیستم‌های قابل اطمینان به شمار می‌رود. این سیستم جزء سیستم‌هایی است که نیاز به سیم کشی زیادی برای راه اندازی دارد و ممکن است باعث افزایش هزینه شود.

سیستم اعلام حریق متعارف

نحوه عملکرد سیستم اعلام حریق متعارف

یک سیستم اعلام حریق متعارف از یک یا چند مدار راه‌اندازی استفاده می‌کند که به حسگرها (دستگاه‌های راه‌اندازی) متصل هستند و به صورت موازی سیم‌کشی شده‌اند. این حسگرها برای کاهش مقاومت مدارها در زمانی که تأثیر محیطی بر هر سنسوری از آستانه از پیش تعیین شده فراتر رود، ابداع شده‌اند. در یک سیستم معمولی، چگالی اطلاعات به تعداد مدارهای مورد استفاده محدود می​شود. گاهی اوقات، پلان طبقه ساختمان اغلب در نزدیکی ورودی اصلی قرار می​گیرد که مناطق مشخص شده ترسیم شده است و LED​ها نشان می​دهند که آیا یک مدار/منطقه خاص فعال شده است یا خیر. یکی دیگر از روش های رایج این است که مناطق مختلف را در یک ستون، با یک LED در سمت چپ نام هر منطقه فهرست کنید. اشکال اصلی پانل​های معمولی این است که نمی​توان تشخیص داد که کدام دستگاه در یک مدار فعال شده است. آتش ممکن است در یک اتاق کوچک باشد، اما تا آنجا که امدادگران اورژانس می​توانند تشخیص دهند، آتش می​تواند در هر نقطه ای از یک منطقه وجود داشته باشد. همین امر در مورد پانل های کدگذاری شده نیز صدق می​کند، که امروزه دیگر ساخته نمی​شوند، اما در سیستم​های قدیمی یافت می​شوند. هدف اصلی سیستم اعلام حریق تشخیص حریق و اطلاع سریع ساکنان ساختمان و خدمات اضطراری از یک مکان کنترل شده و نظارت شده مرکزی است. این سیستم‌ها همچنین بر خود نظارت می‌کنند و محل و منشأ آلارم‌ها را شناسایی می‌کنند و مشکلات اتصالات و سیم‌کشی را که ممکن است مانع از عملکرد صحیح سیستم شوند، تشخیص دهند. اساساً سیستم های تشخیص حریق چهار عملکرد اصلی دارند.

تشخیص

هشدارها

نظارت بر

کنترل کردن

این سیستم های بسیار پیشرفته از شبکه ای از لوازم، دستگاه​ها و کنترل پنل​ها برای انجام این چهار عملکرد استفاده می​کنند. برای کمک به درک بهتر عملکرد سیستم دزدگیر، در زیر به تفصیل هر جزء را مورد بحث قرار خواهیم داد.

(فروشگاه اینترنتی آتشنشان ارائه دهنده انواع سیستم اعلام حریق بسیار با کیفیت می‌باشد.)

اجزاء سیستم اعلام حریق کانونشنال (متعارف)

سیستم اعلام حریق کانونشنال (متعارف) از اجزای زیادی تشکیل شده است که به صورت میدانی در کنار یک​دیگر قرار گرفته اند و به شکل موازی به سیم متصل می​شود. چنانچه هر جزء دچار تغییر حالت شود، سیگنال جریان افزایش می​یابد و کنترل پنل مرکزی را به حالت آلارم تغییر می​دهد.

قیمت سیستم اعلام حریق متعارف

سیستم اعلام حریق متعارف کانونشنال از جمله تجهیزات حفاظتی بسیار ضروری در اماکن مختلف است. این سیستم​ها دارای قیمت​های مختلفی هستند و در اندازه​های متفاوت با وزن گوناگون در بازار وجود دارند و در هر زون تعداد و المانی که روی آن قرار دارد بسته به طراحی سیستم قیمت مختلف دارند. بنابراین برای استعلام قیمت دقیق و به روز سیستم اعلام حریق کانونشنال از طریق راه​های ارتباطی مندرج در سایت با ما در تماس باشید.

خرید سیستم اعلام حریق متعارف

بهترین روش برای حفاظت در مقابل آتش سوزی استفاده از سیستم​های اعلام حریق است. این سیستم​ها در کمترین زمان وقوع آتش را تشخیص می​دهند و آلارم​ها را به صدا در می​آورند تا سریعا همه افراد آگاه شوند. بنابراین از این سیستم​ها برای محیط​های مختلف می​توان استفاده نمود. سیستم اعلام حریق متعارف نیز از جمله بهترین روش​های حفاظتی در مقابل آتش سوزی در محیط​های کوچک است که برای برای خرید سیستم اعلام حریق متعارف می​توانید از طریق نمایندگی​های معتبر اقدام نمایید. تهیه و خرید محصولات مرغوب و با کیفیت صرفا از طریق نمایندگی​ و فروشگاه​های معتبر امکان پذیر است. برای خرید محصولات اعلام حریق کانونشنال بهتر است به محیط و ابعاد سیستم توجه نمایید.

ویژگی سیستم اعلام حریق متعارف

سیستم اعلام حریق کانونشنال از سیستم​هایی است که برای حفاظت در مقابل آتش استفاده می​شود و با داشتن ویژگی​های منحصر به فرد در موارد بسیاری استفاده می​شود. از ویژگی​های سیستم اعلام حریق متعارف می​توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • عیب یابی آسان و سریع

  • نصب و راه اندازی سریع

  • هزینه مناسب

  • تشخیص صحیح محل آتش سوزی

  • برخورداری از مدار مختلف

این سیستم​ها از زمانی که اولین قطعات الکترونیکی ارائه شدند، به وجود آمده اند و به گونه​ای قدیمی ترین سیستم​های اعلام حریق محسوب می​شوند که هنوز هم محبوبیت زیادی در بازار دارد و در نحوه برقراری ارتباط با سیستم​های اعلام حریق و کنترل پنل مرکزی با سیستم​های آدرس پذیر تفاوت چشم​گیری دارند. یکی از مهم​ترین ویژگی​های سیستم اعلام حریق کانونشنال امکان شبکه سازی است که هر بخش از طریق کنترل پنل در ارتباطی دارد.

انواع اجزاء سیستم اعلام حریق متعارف

انواع اجزاء سیستم اعلام حریق متعارف شامل موارد زیر است:

کنترل پنل اعلام حریق: کنترل پنل اعلام حریق سیگنال‌ها و ورودی‌های دستگاه را دریافت می‌کند و خطا را به صورت هشدار اعلام می‌کند. پنل می‌تواند محل دقیق وقوع حادثه را مشخص کند و بهتر است در نزدیکی ورودی درب اصلی یا محل‌های کم رفت و آمد نصب شود تا دسترسی به آن به آسانی فراهم باشد.

دتکتور: دتکتور وظیفه آشکارسازی حریق را بر عهده دارد و در صورت وقع آتش سیگنالی به کنترل پنل اصلی ارسال می‌کند.

شاسی اعلام حریق: در سیستم اعالم حریق متعارف شاسی اعلام حریق وجود دارد که برای اعلام حریق دستی است.

چراغ: در سیستم اعلام حریق متعارف میتوان از چراغ هم استفاده نمود. چراغها در سردرب واحدها نصب می‌شود و در صورت فعال شدن دتکتور، با روشن شدن چراغ هشدار می‌دهد و محل دقیق حریق را نشان می‌دهد.

آژیر: در تمامی سیستمهای اعلام حریق آژیر هشداردهنده وجود دارد و به صورت صوتی و شنیداری اطلاع رسانی میکند. آژیر معمولا در راهرو و محلهای پر رفت و آمد نصب میشود تا به خوبی با صدای بلند تمامی افراد حاضر را مطلع کند. آژیر به صورت مستقل نصب میشود. در ساختمانهای کوچک که سیستم اعالم حریق متعارف نصب میشود با نظر متخصص محل دقیق نصب آژیر مشخص میشود.

جدا کننده اتصال کوتاه: سیستم اعلام حریق کانونشنال به صورت زون بندی برای هر قسمت نصب میشود. در صورت بروز اتصال کوتاه و خرابی امکان تعویض زون معیوب وجود دارد که با دستگاه ایزولاتور میتوان از بروز آن جلوگیری نمود.

منابع تغذیه NAC: تمامی سیستمهای اعلان حریق به منبع تغذیه اضافی نیاز دارند و به عنوان منبع تغذیه NAC شناخته میشود و میتوانید از طریق پنل اصلی قابل تشخیص هستند.

28 خرداد 1401