تست ارت

تست ارت بدو تحویل بر اساس دستور العمل سازمان نظام مهندسی کشور

صدور تائیدیه تست چاه ارت توسط ناظر پایه ارشد نظام مهندسی

تست ارت

تست چاه ارت

بر اساس دستورالعمل های سازمان نظام مهندسی یک سری تست ها در زمان تحویل ساختمان های نوساز و یا ساختمان هایی که بازسازی اساسی داشتند باید انجام شود که تست ارت یا همان تست ارتینگ یکی از مهمترین آنهاست، بر اساس فرآیند ارتینگ جریان الکتریسته به صورت سریع و مستقیم به زمین منتقل میشود و تست ارت بررسی میکند که آیا نشتی جریان در این فرآیند انتقال وجود دارد یا خیر.

با توجه به اهمیت اتصال به زمین در سیم کشی ساختمان ها لازم است کارکرد ارتینگ توسط کارشناسان مربوطه بررسی شود که این مورد تحت عنوان تست ارت توسط ناظر پایه ارشد نظام مهندسی مورد بررسی قرار میگیرد و بعد از حصول اطمینان از سلامت آن یک تائیدیه از طرف سازمان نظام مهندسی یا وزارت کار صادر میشود، تست ارت از جمله تست های بدو تحویل در پروژه های ساختمانی است که میتوانید برای انجام این تست ها و دریافت تائیدیه معتبر با ما در آتشنشان در تماس باشید.

درخواست صدور تائیدیه چاه ارت

آتشنشان ارائه دهنده صفر تا صد خدمات تست چاه ارت در کشور است، جهت دریافت تائیدیه چاه ارت فرم زیر را پر کرده و منتظر تماس کارشناسان ما باشید.

روش های تست ارت

در حال حاضر بهترین و تنها روش برای انجام تست ارت، روش تست با استفاده از مولتی متر است که ساده ترین و مطمئن ترین راه برای اطمینان از عدم نشتی جریان الکتریسیته در چاه ارت است، سیستم ارتینگ میتواند از افراد در برابر صاعقه های ولتاژ بالا و یا جریان های اتصال کوتاه محافظت کند. 

در این روش یعنی تست ارت به کمک مولتی متر، فرآیند کار بسیار ساده بوده و شما میتوانید تمامی فاکتور های مورد نیاز از جمله ولتاژ، جریان و مقاومت را به کمک یک مولتی متر آنالوگ یا دیجیتال اندازه گیری کنید.

تست ارت و ضدور تائیدیه چاه ات

مولتی متر برای انجام تست چاه ارت

برای اندازه گیری مقادیری مانند مقاومت، ولتاژ و جریان در سیستم های الکترونیکی از وسیله ای به نام مولتی متر استفاده میشود که جهت انجام تست ارت، داشتن یک مولتی متر دقیق و سالم ضروری است، دو مدل از مولتی متر ها برای تست چاه ارت مورد استفاده قرار میگیرند که عبارتند از مولتی متر دیجیتال و مولتی متر آنالوگ که هر دو مدل کاربردی هستند اما روش کار با آنها متفاوت است.

تست ارت با مولتی متر دیجیتال

مولتی متر های دیجیتال دارای نمایشگر دیجیتال بوده و میتوانند مقادیر را با سرعت و دقت بالاتری نمایش دهند به همین دلیل بیشتر مورد استقبال افراد قرار میگریند چرا که کار کردن با آنها ساده تر است.

تست ارت با مولتی متر آنالوگ

مولتی متر آنالوگ برای نمایش مقادیر از یک صفحه مدرج و نشانگر عقربه ای استفاده میکند که حساسیت بیشتری دارد اما دقت آن پایین تر از مدل های دیجیتال است.

مولتی متر برای انجام تست ارت

اندازه گیری مقاومت اهمی چاه ارت

اندازه‌گیری مقاومت اهمی چاه ارت اساساً بخشی از تست چاه ارت محسوب می‌شود اجرا چاه ارت و تست آن با استفاده از روش سنتی با لامپ 200 وات برای ارزیابی کارایی چاه ارت کافی نمی‌باشد. استاندارد بین‌المللی IEEE 81 دستورالعمل‌هایی فراهم کرده است که پس از اجرای سیستم ارتینگ با هر یک از روش‌های عمقی، سطحی یا میله‌ای، اندازه‌گیری مقاومت اهمی سیستم ارتینگ با استفاده از دستگاه ارت سنج الزامی است.

اندازه گیری مقاومت اهمی چاه ارت

روش های اندازه گیری مقاومت اهمی چاه ارت

2 روش اندازه گیری 3 سیمه و ارت مرده برای مقاومت اهمی چاه ارت وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت، اندازه گیری مقاومت اهمی با دستگاه ارت تستر یا همان ارت سنج انجام می شود.

اندازه گیری مقاومت اهمی چاه ارت به روش 3 سیم

روش سه سیم در استانداد IEEE81 مورد تایید قرار گرفته و برای تست ارت مورد استفاده قرارمیگیرد، روش کار به این صورت است که پراپ سبز رنگ دستگاه ارت تستر را به چاه ارت متصل می کنیم پراپ زرد رنگ دستگاه ارت تستر که میزان اختلاف ولتاژ (پتانسیل) را نسبت به سیم سبز (چاه ارت) تولید می کند توسط میله 20 سانتی به فاصله 5تا10 متر از چاه ارت به زمین کوبیده می شود و میله دوم که توسط پراپ قرمز رنگ که میزان تزریق جریان را در دستگاه ارت تستر بر عهده دارد به فاصله 5 تا 10 متر از میله اول (میله زرد) به داخل زمین کوبیده می شود.

تمامی فرآیند های فوق در یک راستا و در یک خط مستقیم انجام شود تا در نهایت نتیجه به عدد اهمی دقیق رسیده شود.

در مرحله بعدی باید دستگاه تست ارت روشن شود قبل از اینکه رنج اهمی دستگاه ارت تستر را روی مقاومت مشخص شده بر روی آن بیاوریم سلکتور دستگاه را روی میزان ولتاژ آورده و مقدار ولتاژ را میخواهیم که این عدد باید زیر 10 ولت باشد.

تنظیم سلکتور اهمی دستگاه بعد از مشخص شدن ولتاژ انجام میشود که معمولا برای اولین بار زیر 20 اهم قرار داده میشود و میتواند به صورت اعشاری یا صحیح باشد.

درصورتی که مقاومت چاه ارت از بیشتر از 20 اهم بود سلکتور اهمی دستگاه را زیر 200 اهم آورده و اندازه را بخوانید .

تست ارت به روش 3 سیم

آتشنشان ارائه دهنده راهکار های کنترل حریق 

جهت دریافت مشاوره و خرید لوازم اعلام و اطفاء حریق با ما در تماس باشید

اندازه گیری مقاومت اهمی چاه ارت به روش ارت مرده

تست ارت به روش ارت مرده

در صورتی که امکان کوبیدن میله به داخل زمین وجود نداشته باشد از روش ارت مرده برای تست ارت استفاده میکینم که در این روش از سیم مخصوص اندازه گیری ارت مرده دستگاه استفاده می‌شود.
برای انجام تست ارت به روش ارت مرده، پراپ سبز را همانند روش سه سیمه به سر چاه ارت متصل کرده و پراپ دوم (سیم مخصوص اندازه گیری ارت مرده) سیمی است که یک سر آن دو فیش به هم متصل شده دارد و سر انتهایی آن به گیره، سر دو فیش را به نقاط P و C دستگاه وصل کرده و سر گیره ای سیم را به بدنه فلزی نزدیکترین تجهیز به چاه ارت و یا سیم نول نزدیک چاه ارت وصل کرده و مراحل بالا را مجددا انجام می‌دهید عدد خوانده شده میزان مقاومت اهمی چاه ارت است.

 

بهترین روش برای تست ارت، روش سه سیمه است و با توجه به اینکه مورد تایید استاندارد IEEE81 است، توصیه میشود از این روش استفاده شود.

اهمیت تست ارت

انجام تست ارت برای ساختمان های نوساز و یا بازسازی شده از اهمیت بالایی برخوردار است و نباید انجام این تست را به عنوان یکی از دستور العمل های تست و تحویل تاسسیات برقی، شوخی گرفته چرا که پای جان انسان در میان است و بر همین اساس لازم است چاه ارت با تمامی استاندارد ها مطابقت داشته باشد و تائیدیه های لازم را از سازمان نظام مهندسی دریافت کند.

اهمیت تست ارت​

هزینه تست و صدور تاییدیه چاه ارت

تست چاه ارت برای مکان های مختلف  انجام میشود و برای محاسبه هزینه تست ارت و اطلاع از قیمت صدور تاییدیه تست ارت باید فاکتور هایی مثل تعداد حلقه چاه ارت و تعداد هر انشعاب الکتریکی مورد بررسی قرار گیرد، در نظر داشته باشید هر انشعاب الکتریکی میتواند شامل تابلوهای دیواری و ایستاده، دستگاه های الکترونیکی مجموعه، بدنه و اسکلت فلزی و … باشد که همه این موارد بر قیمت تمام شده تست ارت موثر خواهد بود.

تست چاه ارت و صدور تاییدیه ساختمان های مسکونی و تجاری

تست چاه ارت و صدور تاییدیه ساختمان های مسکونی و تجاری

محاسبه هزینه بر اساس تعداد حلقه چاه ارت است.

تست چاه ارت و صدور تاییدیه شهر بازی

محاسبه هزینه بر اساس تعداد حلقه چاه ارت و دستگاه های شهر بازی است.

تست چاه ارت و صدور تاییدیه کارخانه ها و اماکن صنعتی

هزینه تست ارت برای کارخانه ها

محاسبه هزینه بر اساس تعداد حلقه چاه ارت و  انشعاب الکتریکی کارخانجات است.

انجام خدمات تست چاه ارت و صدور تائیدیه آن در مجموعه آتشنشان توسط کارشناس ارشد سازمان نظام مهندسی انجام میشود و بعد از اتمام فرآیند تست، تائیدیه با مهر  سازمان نظام مهدسی و یا سازمان راه و شهر سازی صادر میشود و همچنین تست ارت با استفاده از مولتی متر و با دقت بالا انجام میشود

تست ارت توسط کارشناس ارشد نظام مهندسی

سوالات متداول

تست ارت چیست ؟

تست ارت از جمله دستورالعمل های تائیدیه تاسیسات برقی است که به بررسی عدم وجود نشت جریان در سیستم ارتینگ میپردازد.

روش ها و ابزار های تست چاه ارت چیست ؟

در حال حاضر بهترین روش برای انجام تست ارت، استفاده ار مولتی متر های دیجبتال یا آنالوگ است.

هزینه تست ارت چقدر است ؟

برای اطلاع از هزینه های تست ارت باید مواردی مانند تعداد حلقه های چاه ارت و تعداد انشعاب های الکتریکی بررسی شود.

به روزرسانی در تاریخ  23 بهمن 1402