دتکتور detector وسیله و سیستمی است که برای کشف زودتر آتش سوزی قبل از توسعه‌ی آن طراحی شده است تا ساکنین بتوانند به سرعت و به صورت ایمن مکان را تخلیه کنند. تشخیص زودهنگام آتش سوزی نقش مهمی در ایجاد ایمنی ساکنین برای انجام واکنش اضطراری دارد. اکثر سیستم‌های اعلام حریق برای این در محل قرار داده شده‌اند که ساکنین و ماموران آتش نشانی بتوانند در مواقع اضطراری به سرعت واکنش نشان دهند و روند کنترل حریق را سرعت بخشند. مفیدترین و موثرترین دتکتورها آنهایی هستند که آلارم دارند. سیستم‌های هشدار بیشتر برای ارسال سیگنال به ایستگاه‌های آتش نشانی طراحی شده‌اند

اولین دتکتورها چگونه عمل می کردند؟

ابتدایی ترین دتکتورها به صورت خودکار کار شناسایی و اعلام حریق را انجام می‌دادند. آنها دارای اهرمی بودند که برای اعلام حریق و صدا درآوردن زنگ هشدار برای ایستگاه‌های آتش نشانی محلی وابسته به حضور شخصی در ساختمان بودند که این مسئله تاخیر قابل توجهی در اعلام و اطفا حریق ایجاد می‌کرد.

اما امروزه سیستم‌های اعلام حریق خودکار و پیشرفته وجود دارند که هزینه‌ی خرید و نصب آنها نسبت به نمونه‌های اولیه بسیار بالاتر است.

انواع دتکتور اعلام حریق

به طور کلی دتکتور به چند نوع دودی نقطه ای، چندکاره، حرارتی و . . . تقسیم می شوند که در ادامه توضیح هر یک می پردازیم:

دتکتور دودی نقطه‌ای چیست؟

این دتکتورها دارای دو نوع هستند: دتکتور دود یونیزه ودتکتور دود نوری.

دتکتور چند کاره چیست؟

دتکتورهای چند کاره دارای بیش از یک سنسور هستند که هر کدام به خصوصیات فیزیکی یا شیمیایی آتش سوزی پاسخ می‌دهند. هدف از ترکیب سنسورها ، افزایش عملکرد سیستم در تشخیص آتش با استفاده از دود، گرما یا گازهای CO است. این آشکارسازها می توانند دسته خاصی از هشدارهای کاذب را کاهش دهند.

دتکتور حرارتی چیست؟

دتکتورحرارتی دو نوع است.

دتکتور حرارتی خطی چیست؟

دتکتور حرارتی خطی را برای مناطق و مکان‌های حادثه خیزی استفاده می‌شود که ورود انسان به آنجا دشوار است و امکان نصب دیگر آشکار سازها در آنجا وجود ندارد.

دتکتور پرتو نوری چیست؟

دتکتور پرتو نوری از دو واحد، یکی فرستنده و دیگری گیرنده تشکیل شده است که می‌تواند دو واحد جداگانه باشد که در فاصله‌ای جدا از هم قرار گرفته‌اند یا در یک واحد باشد که در این حالت یک بازتابنده برای بازتاب پرتوی انتقال یافته به گیرنده استفاده می‌شود.

دتکتور مکشی چیست؟

این نوع از آشکار ساز از یک پمپ کوچک تشکیل شده است که نمونه‌هایی از هوای اتاق را از طریق سوراخ‌های موجود در لوله‌های سیستم به یک عنصر آشکار ساز مکش می‌کند. این آشکارساز معمولاً تا 100 برابر حساس‌تر از آشکارسازهای دودی نقطه‌ای و حرارتی خطی است. آشکارسازهای مکش کننده بسیار حساس هستند و می‌توانند دود را حتی قبل از اینکه برای چشم انسان قابل مشاهده باشد، تشخیص دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.