سیستم اعلام حریق مجموعه تجهیزاتی است که به دود، حرارت، شعله و گاز حساس است و می‌تواند هر گونه خطر حریق را تشخیص دهد. این سیستم ها از طریق آژیر و فلاشر هشدار می‌دهند.  متداول‌ترین سیستم اعلام حریق، سیستم‌های آدرس پذیر هستند که می‌توانند محل دقیق وقوع آتش را تخشیص دهند. این سیستم‌ها در برندهای مختلفی تهیه و تولید شده است. سایان برندی آشنا در حوزه انواع سیستم اعلام حریق است.شرکت سایان از جمله شرکت‌های ایرانی است که در این حوزه فعالیت می‌کند و تجهیزاتش به تایید سازمان آتش نشانی رسیده است. سیستم اعلام حریق سایان دارای کیفیت بالا است و ویژگی‌های آن سبب شده محبوبیت بالایی در بازار داشته باشد.

سیستم اعلام حریق سایان
سیستم اعلام حریق سایان

نمایندگی سیستم اعلام حریق سایان

برای تهیه و خرید انواع سیستم اعلام حریق سایان سعی کنید به نمایندگی‌های معتبر مراجعه کنید. با توجه به اینکه سیستم اعلان حریق سایان دارای نمایندگی‌های بسیاری است که بیشترشان در لاله زار تهران فعالیت می‌کنند. یکی از مزایای خرید سیستم‌های اعلام حریق از نمایندگی، تهیه محصولات با کیفیت و با ضمانت گارانتی است. مرکز اعلام حریق آتشبان به عنوان نمایندگی معتبر سایان فعالیت می‌کند و محصولات این برند را با گارانتی عرضه می‌دارد. برای تهیه و خرید انواع سیستم اعلان حریق سایان می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی مندرج در سایت با ما تماس بگیرید.

قیمت اعلام حریق سایان

قیمت اعلام حریق سایان به معیار‌های بسیاری بستگی دارد که از جمله می‌توان به مدل و نوع محصول اشاره نمود. معمولا سیستم اعلام حریق از تجهیزات بسیاری تشکیل شده است که هر کدام با توجه به کاربرد خاصی که دارند در موارد مختلف استفاده می‌شود. بنابراین برای انتخاب بهترین تجهیز و یا استعلام قیمت دقیق و به روز اعلام حریق سایان از طریق راه‌های ارتباطی مندرج در سایت با ما در تماس باشید.

(فروشگاه اینترنتی آتشنشان ارائه دهنده انواع سیستم اعلام حریق اقتصادی بسیار با کیفیت می‌باشد.)

ویژگی‌های اعلان حریق سایان

  • مقاومت بدنه: بدنه jجهیزات اعلام حریق سایان، به صورت ضد حرارت و ضد رطوبت طراحی شده است.
  • حذف ناپایداری‌های زودگذر: در برخی مواقع دیده شده است که سیستم اعلان حریق به صورت اشتباه هشدار می‌دهد، این ویژگی در سیستم‌های اعلان حریق سایان حذف شده است.
  • دارای لوازم جانبی یدکی و دفترچه فنی و راهنمای نصب در داخل دستگاه‌ها: تجهیزات اعلام حریق سایان دارای تجهیزات مختلفی است و نحوه استفاده از آن به صورت کامل در دفترچه راهنما آورده شده است.
  • مقاومت بالا در مقابل رطوبت: محصولات سایان کیفیت بالا دارند و با توجه به اینکه از بدنه ای ضد زنگ و ضد خوردگی برخوردار هستند، مقاومت بالایی در مقابل رطوبت و خوردگی دارند. بنابراین از نظر طول عمر گزینه بسیار خوبی خواهند بود.
آَشنایی با انواع سیستم اعلام حریق-min
انواع سیستم اعلام حریق (اعلام حریق بی سیم سایان-اعلام حریق متعارف سایان -اعلام حریق آدرس‌پذیر سایان)

برای ایمن سازی محیط از وقوع حریق نیاز است، از تجهیزات اعلام حریق استفاده نمود. سایان یکی از برندهای خوش نام است که انواع سیستم اعلام حریق با کیفیت بالا را ارائه نموده است، تا بتوانید به صورت یکپارچه سیستم اعلام حریق خود را با این برند، پیاده سازی نمایید. از جمله انواع سیستم اعلام حریق سایان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

اعلام حریق بی سیم سایان: سیستم‌های اعلام حریق بی سیم معمولا با امواج مادون قرمز و یا حساسیت به حرارت و دود کار می‌کنند. این تجهیزات کاربردهای زیادی در صنعت دارند و به عنوان اولین تجهیزات اعلام حریق با کیفیت بالا شناخته می‌شوند. در صورتی

اعلام حریق متعارف سایان: یکی دیگر از تجهیزات سیستم اعلام حریق، به عنوان متعارف خوانده می‌شود و شامل دتکتورهای دودی هستند. دتکتورهای دودی به صورت سقفی نصب شده و اولین نشانه برای اطلاع رسانی آتش است. دتکتورهای دودی فوتوالکتریک یا نوری هستند و برای پردازش از تکنولوژی MCU استفاده می‌کند. این تجهیزات به دو دسته آدرس‌پذیر و متعارف تقسیم می‌شوند. مدل‌های متعارف از انواع قدیمی سیستم‌های اعلام حریق محسوب می‌شوند که در ساختمان‌های کوچک نصب می‌شوند.

اعلام حریق آدرس‌پذیر: این سیستم‌ها به صورت کامل آدرس‌پذیر هستند. این سیستم‌ها مجموعه تجهیزات الکتریکی هستند که می‌توانند علاوه بر اعلام حریق، محل وقوع آتش را مشخص نمایند. آشکارسازهای دود یونیزه نسبت به آتش شعله ور واکنش بیشتری نشان می دهند. این آشکارسازها حاوی مقدار کمی از مواد رادیواکتیو هستند که بین دو صفحه دارای بار الکتریکی نگهداری می شوند. یک جریان یونی بین دو صفحه جریان دارد. هنگامی که دود به محفظه آشکارساز می رسد، جریان آهن را متوقف می کند و باعث فعال شدن زنگ هشدار می شود. اجزای سیستم اعلان حریق آدرس‌پذیر شامل: کنترل پنل آدرس‌پذیر، دتکتور دودی آدرس‌پذیر، دتکتور حرارتی آدرس‌پذیر، بیم دتکتور آدرس‌پذیر و آژیر آدرس‌پذیر اشاره نمود. این سیستم دارای روش آدرس دهی زیر است:

آدرس دهی دستی: برخی دستگاه ها دارای این نوع تنظیمات هستند و در واقع با کمک پراب اعداد مورد نظر را وارد می کند. این نوع تجهیزات امکان جا به جایی ندارند و معمولا کاربرد کمتری دارند.

آدرس دهی فیزیکی: سیستم اعلام حریق آدرس دهی فیزیکی از طریق دو دیپ سوئیچ و کلید گردان انجام می‌شود. آدرس دهی دیپ سوئیچ روی تجهیزات، سخت است اما آدرس دهی از طریق کلید های گردان کاملا آسان است.

آدرس دهی خودکار: این نوع آدرس دهی از طریق پنل به صورت خودکار انجام می‌شود. این نوع تجهیزات امکان جابه جایی بین برند‌های مختلف را ندارند و از کاربرد کمتری برخوردار هستند. به طور کلی از سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر سایان در پروژه‌های بزرگ و مکان‌های پر تردد مانند: بیمارستان ها، هتل‌ها و مراکز خرید استفاده می‌شود.

آَشنایی با انواع سیستم اعلام حریق
سیستم اعلام حریق
دتکتور حرارتی سایان

آشکارساز حرارت می تواند بر اساس دمای ثابت کار کند، جایی که اگر دما از مقدار از پیش تعیین شده فراتر رفت، زنگ هشدار را ایجاد می کند یا می تواند روی نرخ تغییر دما کار کند. معمولا آشکارسازهای حرارتی به روشی مشابه فیوز الکتریکی کار می کنند، آشکارسازها حاوی یک آلیاژ یوتکتیک هستند که با رسیدن به دمای معینی حساس به حرارت است و آلیاژ از جامد به مایع تبدیل می شود که به نوبه خود باعث ایجاد زنگ هشدار می شود. آشکارسازهای حرارتی نرخ افزایش زمانی فعال می شوند که دما در مدت کوتاهی به طور قابل توجهی افزایش یابد، مثلاً 15 درجه در یک دقیقه. با افزایش دما، هوای داخل آشکارساز منبسط می شود و باعث می شود که زنگ هشدار به صدا درآید.

ریموت اندیکاتور سایان

ریموت اندیکاتور سایان دارای ظاهری شیک و مدرن است و می‌تواند با رنج وسیع تری از ولتاژ کار کند. سیستم اعلام حریق سایان به گونه ای طراحی شده است که بتواند به آسانی نصب شده و در قاب کریستالی با زاویه 360 درجه نمایان باشد. در مواقعی که سیستم اعلان حریق دارای زون‌های بسیار باشد و نیاز به تشخیص دقیق باشد، از چراغ ریموت اندیکاتور استفاده می‌شود. این چراغ‌ها در بالای درب هر واحد نصب می‌شود و در صورتی که دتکتور متصل شود، چراغ اندیکاتور روشن می‌شود.

دتکتور حرارتی سایان در دو مدل دما افزایشی و دما ثابت تولید و عرضه می‌شود که در این قسمت به بررسی آن می پردازیم:

دتکتور دما افزایشی: این دتکتور به بوی گاز حساس است و به سرعت نشت گاز را تشخیص می‌دهد. در سه نوع حساس به گاز شهری، حساس به گاز متان، حساس به گاز مشعل، حساس به دود و حساس به گاز COJ تهیه می‌شوند. این دتکتورها می‌توانند وضعیت را در سه حالت: خطا، نرمال و حریق نمایش دهند. از مهم‌ترین ویژگی آن می‌توان به بدنه ای محکم و مقاوم اشاره داشت. دارای دکمه ریست و قابلیت عملکرد با استفاده از پنل اعلام حریق است.

دتکتور حرارتی دما ثابت سایان: آشکارسازهای دمای ثابت زمانی فعال می شوند که اتاق به دمای از پیش تعیین شده برسد. متأسفانه، آتش سوزی ممکن است مدتی طول بکشد تا یک اتاق یا ساختمان را گرم کند. این امر به ویژه در فضاهای باز و بزرگ صادق است. این دتکتور مجهز به سنسور دما در قسمت خارجی خود است  که در مقابل جریان هوای شدید به خوبی محافظت می‌شود. در نتیجه می‌تواند در مقابل تغییرات دمایی محیط واکنش نشان داده و به کنترل پنل مرکزی اعلام حریق نماید. بدنه ای آبکاری با کروم دارند که از زنگ زدن جلوگیری می‌کند، همچنین در مقابل رطوبت و اسید کاملا مقاوم است. از ویژگی‌های این مدل می‌توان به داشتن قابلیت ریموت به اندیکاتور و داشتن چراغ نمایشگر نمایش حالت نرمال و حریق اشاره نمود.